NSA: Lekarski błąd ukarany z powodu przedawnienia
1 sierpnia 2016
Dopłaty do odszkodowań – na czym polegają?
6 grudnia 2018

Jak wyliczana jest utrata wartości rynkowej pojazdu?

Każda kolizja drogowa pociąga za sobą skutki majątkowe. Jednym z nich jest utrata wartości rynkowej pojazdu. Poszkodowany nie będzie mógł już bowiem sprzedać swojego samochodu jako bezwypadkowego, co przekłada się na jego niższą cenę na rynku wtórnym. W takim przypadku niezwykle przydatne okazuje się odszkodowanie, które kompensuje tego rodzaju szkodę. W jaki sposób można je obliczyć?

Kilka słów o odszkodowaniu za utratę wartości handlowej

Mówiąc najprościej odszkodowanie za utratę wartości handlowej polega na przyznaniu świadczenia poszkodowanemu w wysokości różnicy w wartości pojazdu sprzed zdarzenia oraz po nim. Podstawą możliwości uzyskania tego rodzaju kompensacji jest uchwała Sądu Najwyższego z 2002 roku. Dzięki niej linia orzecznicza w tym przedmiocie została ujednolicona. Ponadto istotne jest tutaj również stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego. Otóż zdaniem tego organu, takie świadczenie powinno być elementem odszkodowania z polisy od odpowiedzialności cywilnej sprawcy.

W jaki sposób obliczyć utratę wartości handlowej?

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że obliczenie wartości handlowej nie jest prostym zadaniem. Istotnym czynnikiem jest tutaj przede wszystkim stopień zużycia poszczególnych jego elementów oraz wpływ uszkodzeń na szeroko pojętą wartość samochodu. Niezbędne jest także ustalenie wartości sprzed zdarzenia. W tym przypadku ważne jest chociażby dodatkowe wyposażenie, przebieg, a także stan nadwozia. Dla zdecydowanej większości osób niemożliwe jest precyzyjne obliczenie tych parametrów, stąd też w praktyce zajmują się tym rzeczoznawcy – pracujący na rzecz firm ubezpieczeniowych bądź też niezależni. Osoby zajmujące się profesjonalnie obliczaniem utraty wartości handlowej posiadają nie tylko wiedzę i doświadczenie w tym zakresie, ale również specjalne narzędzia. Dzięki temu możliwe jest ustalenie wartości w sposób jak najbardziej precyzyjny. Niemniej jednak zawsze decyzję o wypłacie odszkodowania podejmuje firma ubezpieczeniowa. Dlatego też niektórzy poszkodowani, licząc się z tym, że uzyskane w ten sposób świadczenie może być zaniżone, starają się następnie o dopłatę do odszkodowania. Sprzedaż szkody, a mówiąc właściwie cesja wierzytelności na rzecz firmy odszkodowawczej, staje się coraz popularniejszym zjawiskiem. W ten sposób poszkodowany uzyskuje niemal natychmiast dodatkowe pieniądze, a nabywca z kolei przystępuje do zaspokojenia wynikających z tego faktu roszczeń. To na profesjonalnej firmie spoczywa wówczas ciężar uzyskania pieniędzy.

Obliczenie utraty wartości rynkowej pojazdu nie jest rzeczą łatwą. Nic więc dziwnego, że zajmują się tym profesjonalni rzeczoznawcy, a coraz więcej osób – chcąc zaoszczędzić swój czas – godzi się z decyzją ubezpieczyciela i następnie korzysta z pomocy firm odszkodowawczych uzyskując tak zwaną dopłatę. Jest to z całą pewnością szybki i skuteczny sposób załatwienia sprawy.