Wypadek przy pracy? Nie panikuj!
3 listopada 2014
Ile kosztuje utrata nogi?
11 listopada 2014

Sąd przyznaje 4 razy więcej niż ubezpieczyciel

Tak wynika z danych Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Odszkodowania przyznawane przez towarzystwa ubezpieczeniowe za uszczerbek na zdrowiu czy śmierć są przeciętnie czterokrotnie niższe niż świadczenia przyznawane przez sądy. Instytut, by to wyliczyć, zebrał 180 orzeczeń sądów. Oczywiście nie można na tej podstawie wysnuć wniosku, że każde odszkodowanie wypłacane w Polsce przez ubezpieczyciela jest zaniżone.

Dlaczego kwoty odszkodowań nie są w Polsce ustandaryzowane? Taki system panuje m.in. w Niemczech. Zadośćuczynienie za stracony ząb – 250 euro. Za palec – 2,5 tys. euro. Sądy mają mniej pracy, a kancelarie odszkodowawcze nie mają powodu, żeby się wciskać między klienta a firmę ubezpieczeniową. W Polsce każdy sąd sam decyduje, jakie odszkodowanie lub zadośćuczynienie przyzna poszkodowanemu. W tej samej sprawie w Lublinie sędzia może przyznać mu 30 tys. zł, w Gdańsku – 50 tys. zł, a w Warszawie – 80 tys. zł.

Opracowanie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości zostało przesłane sądom okręgowym i apelacyjnym. I na tym koniec. Powstała z tego publikacja naukowa. A ubezpieczyciele wciąż płacą tyle, ile uważają.

 

foto: (JAKUB ORZECHOWSKI)

Czytaj więcej: http://wyborcza.biz/pieniadzeekstra/1,140083,16438736,Odszkodowanie_za_uszczerbek_na_zdrowiu__Najwyzsze.html#ixzz3GxplH5DL