Krakowski biznesmen dostanie 23 tys. zł za miesiąc aresztu
18 lipca 2016
NSA: szkody wywołane budową drogi – do sądu cywilnego
20 lipca 2016

Kim są nabici w tzw. polisolokaty? To lekarze, przedsiębiorcy, menedżerowie…

To nie byli naiwni ludzie. W pułapkę polisolokat wpadał każdy, kto choć na chwilę stracił ostrożność. Przedstawiamy historie pięciu osób, które zaufały doradcy lub pracownikowi banku. I do dziś tego żałują.

 

amotna matka

Pani Ania z Olsztyna ma 36 lat, męża, dziecko i dobrze płatną pracę w międzynarodowej korporacji. Oraz 84 tys. zł utopione w tzw. polisolokacie, czyli polisie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym w Skandii, których nie może odzyskać. Historia ta zaczyna się 7 lat wcześniej w Tychach, gdzie mieszkała nasza bohaterka, wtedy jeszcze samotnie wychowując dziecko.

– Byłam początkującym pracownikiem korporacji, który do wszystkiego dochodził sam. W domu nauczono mnie jednak, aby nie szaleć z pieniędzmi, dlatego zdołałam odłożyć pokaźną kwotę w ciągu zaledwie kilku lat – wspomina.

Doradca finansowy trafił do niej z polecenia i to nie byle jakiego. Był to sąsiad z osiedla, także rodzic, policjant. Jak twierdził, jego kuzynka wynajduje mu takie inwestycje, że jest ciągle „do przodu”. Gdy pani Ania zgodziła się przekazać kontakt do siebie, doradczyni nie pozwoliła już o sobie zapomnieć.

– Byłam ciągle zajęta, zapracowana. Tu niania, tu dziecko, tu praca i zwyczajnie nie miałam czasu się umówić. Ta pani jednak była mocno zdeterminowana – opowiada.

W końcu doszło do spotkania. Rozmowa dotyczyła oczywiście zabezpieczenia przyszłości dziecka, a doradczyni zaproponowała, aby całą kwotę (84 tys. zł) wpłacić na plan systematycznego oszczędzania, ale w ten sposób, aby nie trzeba było dokonywać kolejnych wpłat. Zapewniła, że w każdej chwili pieniądze będzie można wypłacić, a nawet wskazała stosowny paragraf w umowie, gwarantujący takie prawo. Pieniądze miały być inwestowane w realne spółki notowane na giełdzie i fundusze inwestycyjne, ale w wariancie bezpiecznym, z zabezpieczeniem kapitału.

– Długo się nie zastanawiałam, zwłaszcza że Skandia to znana marka, działająca międzynarodowo, nie miałam więc powodu, aby podejrzewać jakieś oszustwo – mówi pani Ania.

Po ok. 3 latach chciała wypłacić pieniądze. Jej sytuacja się zmieniła – wyszła za mąż, zdecydowała się przeprowadzić do Olsztyna i zbudować tam dom jednorodzinny. Gdy zwróciła się o wypłatę pieniędzy, z wpłaconych 84 tys. zł Skandia zaproponowała jej 20 tys. zł. Okazało się, że i owszem może w każdej chwili wypłacić pieniądze, ale koszty takiej operacji sprawiają, że jest ona zupełnie nieopłacalna.

Gdy pani Ania sprawę zaczęła drążyć, okazało się, że nie jest sama, a w internecie można znaleźć podobne historie. Udała się więc do prawników, aby odzyskać pieniądze w sądzie. Trzy kolejne biura prawne zażądały jednak aż 40 tys. zł za wygranie sprawy. Znacznie tańszym rozwiązaniem okazał się pozew zbiorowy. Wystarczyło wyłożyć ok. 1 tys. zł.

– Pierwsze co, to człowiek wstydzi się własnej głupoty. Nie wiadomo, co robić. Zwłaszcza że to nie tylko strata oszczędności, ale i poczucia własnej wartości. Trzeba jednak mówić o tym głośno, bo problem dotyczy naprawdę wielu ludzi – podkreśla.

Chcieli oszczędzać na emeryturę

Pan Michał K. z Sosnowca jest menadżerem w jednej z firm informatycznych. Razem z żoną, która jest nauczycielką, ponad 4 lata temu udali się do oddziału Getin Banku w Katowicach. Chodziło o założenie małżonce konta IKE (indywidualne konto emerytalne). Oboje są już po „40”, więc oszczędzanie na emeryturę było jak najbardziej wskazane.

Pracownicy banku zaprezentowali im IKE z wyższym oprocentowaniem, pod warunkiem założenia planu regularnego oszczędzania. W opinii pracownika banku, to dodatkowe rozwiązanie było korzystniejsze od standardowych depozytów oraz posiadało bankowe gwarancje. Jednocześnie małżeństwo miało dokonywać comiesięcznych wpłat w wysokości niemal 500 zł.

– Umowy nie przeczytaliśmy, bo nie było czasu na to w oddziale, a duże kolejki powodowały, że pracownik narzucał duże tempo zawieranych umów. Poza tym nie poinformował nas, że mamy prawo do bezkosztowej rezygnacji z umowy – wyjaśnia pan Michał.

Rok później skorzystali dodatkowo z grupowego ubezpieczenia w Open Life. Składki miały być inwestowane w strukturę opartą na obligacjach korporacyjnych z zyskiem sięgającym 9–10 proc. rocznie. A gdyby coś poszło nie tak, to gwarantowany zysk po 4 latach wynosił 6,48 proc. Do inwestycji przekonywano, pokazując historyczne wykresy ze wzrostami.

Plan regularnego oszczędzania przyniósł im straty. – Okazało się, że po dwóch latach wartość jednostki uczestnictwa funduszu spadła o 74 proc. z początkowych 250 zł, choć fundusze, w które miał inwestować, zyskały w tym czasie 20–30 proc. W czerwcu tego roku wartość jednostki wynosiła zaledwie niecałe 70 zł – mówi pan Michał.

W sumie w ramach planu regularnego oszczędzania wpłacili prawie 34 tys. zł, z czego udało im się odzyskać niecałe 4 tys. zł. Na tak niską wartość odzyskanych pieniędzy wpłynęła niska wartość jednostki funduszy i horrendalnie wysokie koszty likwidacyjne. Z ubezpieczenia grupowego inwestującego w obligacje korporacyjne nie zdecydowali się zrezygnować, gdyż po ponad trzech latach przynosi zyski, w wysokości… 0,01 proc.

W sprawie odzyskania pieniędzy z planu oszczędnościowego rozpoczęli od reklamacji, w których podnosili m.in. kwestie braku gwarancji ochrony składki zainwestowanej, zaniżanie wartości wyceny funduszu, faktyczną wysokość opłat administracyjnych. Na żadne z zarzutów Getin Bank nigdy nie odpowiedział, zasłaniając się podpisaniem przez nich umowy. Ostatecznie zdecydowali się wynająć prawników, którzy podjęli się negocjacji z bankiem.

– Rozmawiałem z jednym z dyrektorów banku, grożąc, że wycofamy wszystkie nasze środki. I to nie tylko ja, ale i cała moja rodzina. On tylko na to się uśmiechnął, tłumacząc, że to tak nie działa. Najważniejsze są bieżące plany sprzedażowe – mówi pan Michał.

Obecnie bank nabrał wody w usta i nie przedstawia żadnego rozsądnego rozwiązania. Pomimo wielu prób ze strony klientów, nie powiodła się żadna próba polubownego załatwienia sprawy. – Obawiam się, że już tylko złożenie zawiadomienia do prokuratury może stać się wystarczającą motywacją dla banku – skarży się poszkodowany.

Bank ją uspokoił

Pani Jolanta ze Śląska w marcu 2012 roku chciała ulokować pieniądze w banku na lokacie. Jej wcześniejsza lokata w innym banku się skończyła, a kolejna oferta wiązała się ze stałymi wpływami na konto. A że jest osobą przedsiębiorczą – prowadzi własną działalność gospodarczą w branży edukacyjnej – postanowiła się przenieść do banku innej instytucji. Wybrała Getin Bank.

Chciała założyć lokatę, ale przedstawiono jej ofertę tzw. polisolokaty w Open Life. – Gdy usłyszałam, że to ubezpieczenie, to wstałam i chciałam wyjść. Uspokojono mnie jednak, że to musi mieć taką formę, aby ominąć podatek Belki. Pokazano mi wykresy – po 5 latach zyski miały być na tyle duże, że się opłaci. Osoba, która prezentowała mi ofertę, była młoda, tuż po studiach. No i zaufałam – opowiada. Umówiła się na składkę 136 zł miesięcznie, opłacaną co 3 miesiące.

Pierwszy sygnał ostrzegawczy przyszedł po przeczytaniu negatywnych opinii w internecie. Pani Jolanta zadzwoniła na infolinię do Komisji Nadzoru Finansowego, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Tam zapytano ją, czy wie, że jest to produkt na 15 lat. – Wiedziałam, ale miałam w pamięci to, że mogę się wycofać po 5 latach z zyskiem. Tak powiedziano mi w banku – wspomina. Miała jeszcze kilka dni na wycofanie się z polisolokaty, ale dostała telefon z banku, który ukoił jej obawy. – Pomyślałam, że skoro się interesują, to wszystko musi być w porządku.

Kolejnym sygnałem była pikieta pod bankiem, po której zaczęła szukać dodatkowych informacji. Tak trafiła na pierwszy raport Rzecznika Ubezpieczonych (dziś Rzecznik Finansowy), który obnażał wysokie opłaty likwidacyjne oraz niewielkie szanse na jakiekolwiek zyski. – Nie mogłam w to uwierzyć. Jak bank może wyprowadzać ludzi w pole? Głowa mnie rozbolała i nie chciałam walczyć – mówi.

W sumie pani Jolanta wpłaciła 8444 zł, a zaoferowano jej zwrot niecałych 650 zł. Był to efekt zarówno dramatycznego spadku wartości jednostek uczestnictwa, jak i wysokich opłat likwidacyjnych.

Napisała jednak reklamację do Open Life, wskazując, że została wprowadzona w błąd przy podpisywaniu umowy. Przekonywano ją bowiem, że produkt jest bezpieczny, a po 5 latach można wycofać pieniądze z zyskiem. – Gdybym wiedziała, że jest to inwestowane w jakieś ryzykowne instrumenty, nigdy bym się na to nie zgodziła, bo się na tym nie znam – mówi. Ubezpieczyciel reklamację jednak odrzucił, dlatego zwróciła się do RF o mediację, która trwa do dziś.

– Zwykle czytam wszystko, co podpisuję. W banku jednak podsunięto mi stos dokumentów do podpisu i zaufałam. Traktuję to jako nauczkę – mówi.

Zarobiła na franku, straciła na polisolokacie

Pani Jadwiga (imię zmienione) ze Śląska chciała ulokować oszczędności. Ta 61-letnia lekarka planowała odłożyć sobie „kilka złotych” na emeryturę, póki jeszcze pracuje. Na polisolokatę namówiła ją znajoma dyrektor jednego z oddziałów Getin Banku, notabene była pacjentka. – Opowiadała o tym, że założyła takie własnym dzieciom. Chwaliła za wysokie zyski i ochronę kapitału. Dopiero później dowiedziałam się, jak ogromne prowizje były za te produkty – opowiada.

Miała to być 5-letnia lokata z procentem składanym, na którą wpłacała po 200 zł miesięcznie. Pracownik banku narysował jej wykres i przekonywał, że zysk jest sprawą pewną. Nic nie powiedział, że umowa jest zawierana na 15 lat. Umowy z Open Life nie przeczytała, bo nie miała ze sobą okularów – polegała więc na wyjaśnieniach pracowników banku. Było to w 2011 roku.

– Gdybym wiedziała, że umowa jest na 15 lat, a zysk oparty na jakichś niejasnych inwestycjach, nigdy bym się na to nie zgodziła – mówi.

Już rok później w mediach zrobiło się głośno o polisolokatach, a pani Jadwiga poszła do banku zapytać, dlaczego wszyscy mówią, że to oszustwa. – Powiedziano mi, że to „żadne oszustwo i się przekonam” – wspomina.

Dziś ma poważne problemy zdrowotne i pieniądze są jej potrzebne na leczenie. – Czekam na operację biodra, co sprawia, że spędzam czas głównie w łóżku. Zwyczajnie nie mogę chodzić – mówi.

Gdy dowiedziała się, że nie może wypłacić pieniędzy, nie ponosząc przy tym wysokich opłat likwidacyjnych, złożyła reklamację. Ta jednak została odrzucona. Bank napisał, że miała 2 tyg. po podpisaniu umowy na wycofanie się i z tego nie skorzystała.

Bank poinformował ją, że z 20 tys. zł, które wpłaciła, może odzyskać 2 tys. zł. Wynikało to nie tylko z opłat likwidacyjnych, ale i ze słabych wyników inwestycyjnych.

Pieniędzy nie odzyskała i jeszcze nie wie, jak się za to zabrać. – Nie przyszło mi do głowy, że można tak kłamać – mówi rozgoryczona. – Dałam się oszukać, chociaż trochę się interesowałam inwestowaniem i finansami. W 2003 roku wzięłam kredyt frankowy i spłaciłam go przedwcześnie w 2007, oddając mniej, niż pożyczyłam, licząc ze wszystkimi odsetkami i prowizjami – przytacza przykład.

Szczęśliwa babcia bez oszczędności

Pani Bożena z Kielc, wykładowca akademicki po „60”, i jak sama mówi „szczęśliwa babcia”, dała się namówić na polisolokatę w maju 2011 roku. Ofertę TU Europa przedstawił jej doradca w Open Finance. Wyrysował jej wykres zysków, które miały być najwyższe po 6 latach oszczędzania. Doradca wszystko starannie policzył: po wpłaceniu 78606 zł, zysk miał wynieść 32524 zł. Miała to być „lokata powiązana”.

– Po roku zorientowałam się, że coś jest nie tak. Najpierw zobaczyłam program w telewizji poświęcony oszukanym poprzez polisolokaty, później trafiłam na link na Facebooku z kolejnymi informacjami – mówi pani Bożena.

Długo czekała na odpowiedź na pierwszą reklamację, gdyż tą skierowano… od razu do archiwum. Gdy w końcu się nią zajęto, TU Europa stwierdziła, że nieprawidłowości przy sprzedaży „to nie ich sprawa”, tylko Open Finance. Pośrednik jednak też reklamację odrzucił.

– Nie powiedziano mi słowa o żadnych opłatach likwidacyjnych, nie dostałam także tabeli opłat. Powiedziano mi, że nie mieli obowiązku mi jej przekazać. Gdy wspomniałam o rysowanych mi wykresach, wyliczeniach i możliwości wypłaty po kilku latach, to napisali, że „to były tylko luźne zapiski”. To jest skandal – żali się.

TU Europa napisała też, że produkt nie jest lokatą i nie gwarantuje zysku. A w związku z tym, że doradca już nie pracował w Open Finance, wyjaśnienia sprawy zaniechano.

W końcu zdecydowała się wypowiedzieć umowę i wypłacić pieniądze. Po wpłacaniu 748 zł miesięcznie przez ponad 3 lata (w sumie ponad 27 tys. zł) dostała 5,2 tys. zł. Mimo tego, że jest osobą niepełnosprawną – po chorobie nowotworowej i związanej z tym operacją kręgosłupa – postanowiła nie odpuszczać.

– Sprawę zgłosiłam na policję i do prokuratury. Jednak zainteresowanie było niewielkie. Nie wiem, czy w ogóle byli w stanie zrozumieć tak skomplikowany produkt. Ostatecznie prokurator odpowiedział mi, że przecież „umiem czytać” i sprawę umorzył – mówi.

Nie za bardzo był w stanie pomóc także rzecznik konsumenta w Kielcach. Obecnie była już klientka TU Europa prowadzi korespondencję w tej sprawie z Rzecznikiem Finansowym, a wszystkie papiery zajmują jej już 3 teczki.

W tym roku TU Europa zaproponowała ugodę, ale kwota była daleka od oczekiwań. – Zgodziłabym się na rozsądną propozycję ugody, ale jeżeli jej nie będzie, pójdę do sądu. Z tego, co słyszałam, tym – co mieli po 9–15 tys. zł, oddali pieniądze. Kilkanaście osób wygrało też w sądzie – mówi poszkodowana.

Co na to instytucje finansowe?

Choć nie chciały odnieść się bezpośrednio do opisanych przypadków, powołując się na tajemnicę bankową lub ubezpieczeniową, to ich reakcje nie zawsze są próbą wyjścia naprzeciw klientom. Przykładem może być TU Europa, która w swoim stanowisku podkreśliła, że „ideą ubezpieczenia z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, jest długoterminowe gromadzenie kapitału”, a klienci podpisywali oświadczenia, że zapoznali się ze wszystkimi dokumentami. W podobny ton uderzył Getin Bank, pisząc, że „Klient w jasny sposób był informowany zarówno o fakcie, że dany produkt nie jest lokatą bankową, jak również o zasadach ochrony kapitału, ryzykach, oraz opłatach i warunkach wycofania środków przed końcem umowy”. Sęk w tym, że w czerwcu sąd prawomocnie uznał, że bank wprowadzał klientów ws. polis z UFK w błąd i nałożył na niego 5 mln zł kary. Z drugiej strony bank zapewnia, że każdą reklamację rozpatruje także „z uwzględnieniem takich czynników jak m.in. obecna sytuacja materialna czy stan zdrowia”, a sprawę skierować można także do autonomicznego rzecznika klienta działającego w banku. Skandia za to oświadczyła, że „jest otwarta na dialog i polubowne rozwiązywanie sporów ze swoimi klientami”. Jedynie Open Life przyznało, że w przeszłości zdarzały się nadużycia przy sprzedaży tego typu polis i jest gotowe rozpatrzyć sprawy klientów ponownie, o ile klienci się o to zwrócą.

Rzecznik finansowy zmiażdżył polisolokaty

Jak ocenił w ostatnim raporcie Rzecznik Finansowy, polisy z UFK w ogóle nie powinny być oferowane konsumentom. Zdaniem instytucji, produkt ten jest zbyt skomplikowany, a opłaty tak skrojone, że nie da się na nim realnie zarobić. Do tego dochodzą bezprawne, wysokie opłaty likwidacyjne, stworzone tylko po to, aby wyciągnąć pieniądze z klientów, którzy nie przetrwają do końca okresu umowy, który zazwyczaj wynosi 15 lat, a przez ten czas zmuszeni są wpłacać składkę o zadeklarowanej wysokości. Szacuje się, że tego typu umów zawarto ok. 5 mln, a łączna suma wpłaconych na nie składek przekracza 55 mld zł – to więcej niż w aferze Amber Gold, gdzie suma roszczeń przekroczyła tylko 0,5 mld zł.

Jak do tej pory, największe sukcesy klienci z polisami UFK uzyskiwali w sądach. Sejm, co prawda, ograniczył opłaty likwidacyjne do 4 proc., ale tylko w nowo zawieranych umowach. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wlepił ubezpieczycielom 50 mln zł kar i zmusił 17 towarzystw do obniżenia opłat do maksimum 20–30 proc. Te decyzje jednak nie tylko nie satysfakcjonują klientów, ale dużej części z nich w ogóle nie obejmują. To efekt tego, że UOKiK może badać tylko wzorce aktualnie stosowane przez ubezpieczycieli lub wycofane najpóźniej pół roku wcześniej. A towarzystwa często zmieniały druki, nawet nadając im tylko nowe numery bez zmieniania treści.

źródło