Prawo: Odszkodowanie z OC sprawcy także na prywatne zabiegi
16 września 2014

Prezes PZU SA o skutkach wzrostu wartości szkód osobowych

Andrzej Klesyk, prezes zarządu PZU SA, twierdzi, że towarzystwa majątkowe z jednej strony zbierają niższe składki, z drugiej – wypłacają wyższe odszkodowania. Ze względu na bardzo dobre przebiegi szkodowe (mniejsza liczba szkód i nieco niższe wypłaty ogółem), rentowność tego biznesu jest jednak jego zdaniem przyzwoita.

 

Jak podał niedawno Główny Urząd Statystyczny, w I kwartale tego roku składka przypisana brutto zebrana przez towarzystwa wyniosła ogółem 13.967 mln zł i była o -7% niższa niż w tym samym okresie 2013 r. Z tej kwoty 6930 mln zł (-14% r/r) stanowiły wpływy z tytułu ubezpieczeń na życie, a 7037 mln (+1,2% r/r) – z polis osobowych i majątkowych.

 

Jak tłumaczy Andrzej Klesyk, prezes zarządu PZU SA, kwartalny przypis składki był niższy głównie ze względu na wojnę cenową wywołaną przez mniejszych graczy.

 

– Niektórzy, niestety, szybko zapominają o potencjalnych niebezpieczeństwach, takich jak kiepska zima albo inne, katastrofalne wydarzenia, po których szkody, nawet komunikacyjne, bardzo mocno wzrastają – mówi Klesyk agencji informacyjnej Newseria. – Dla nas oznacza to, że mamy bardzo podobną liczbę ubezpieczonych, natomiast przypis składki maleje – tłumaczy.

 

Z drugiej strony, jak podkreśla prezes PZU SA, kwoty odszkodowań pozostają wysokie. Według GUS wyniosły one ogółem 9171,1 mln zł brutto i były niższe o 7,1% niż przed rokiem. W dziale I wypłaty wyniosły 5797 mln zł (-11% r/r), a w dziale II – 3374 mln zł (+0,5% r/r). Jak zauważa Andrzej Klesyk, dramatycznie wzrosła wysokość odszkodowań za tzw. szkody osobowe z ubezpieczeń komunikacyjnych (wypłaty z tytułu śmierci i uszczerbku na zdrowiu). To powoduje, że w najbliższym czasie kierowcy powinni spodziewać się podwyżek cen polis.

 

– Musimy tworzyć rezerwy na wypłaty odszkodowań, czego skutkiem będzie wzrost przeciętnej ceny polisy – mówi prezes PZU SA. – Nie wiem, kiedy to nastąpi. Ale na pewno ceny ubezpieczeń komunikacyjnych, szczególnie w dłuższej perspektywie, będą rosnąć – przewiduje.

 

(AM, źródło: Newseria)