Sąd przyznaje 4 razy więcej niż ubezpieczyciel
8 listopada 2014
PZU ukarane przez KNF za brak terminowych wypłat odszkodowań z OC!
17 listopada 2014

Ile kosztuje utrata nogi?

 

Ile kosztuje utrata nogi? Odpowiedzi udzieli system do wyceny szkód osobowych. Do wyboru są dwa rozwiązania – donosi „Puls Biznesu”.
Ubezpieczyciele, decydując o wypłatach odszkodowań za uszczerbek na zdrowiu, od lat bazują na tabelach, podobnych do używanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tymczasem ruszyły prace nad stworzeniem nowego standardu. Pojawiły się dwa konkurencyjne projekty.

Pierwsze rozwiązanie to Międzynarodowa Klasyfikacja Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia, stworzona przez Światową Organizację Zdrowia. Ten dokument ma pomagać w opisie skutków zdarzeń, czyli określać, co się stało i jak poważne ma to znaczenie dla życia i zdrowia człowieka.

Drugie narzędzie stworzyły Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii oraz Polskie Towarzystwo Medycyny Ubezpieczeniowej. To system HBT Index, czyli rozwiązanie IT, który wyliczy wartość odszkodowania dla konkretnej szkody osobowej.

„Najważniejsze jest to, by system oceny szkód osobowych – obojętnie jaki – stał się rynkowym standardem i był używany nie tylko przez ubezpieczycieli, ale także przez sądy czy ZUS” – mówi Tomasz Tarkowski, wiceprzewodniczący komisji ds. likwidacji szkód w Polskiej Izbie Ubezpieczeniowej i członek zarządu PZU.

Czy takie rozwiązanie aby na pewno przyniesie zamierzony efekt? Czy nie będzie to stanowiło idealnych warunków do kolejnych nadużyć ze strony ubezpieczycieli, a tym samym zaniżania odszkodowań?

Zachęcamy do dyskusji.

źródło:http://wyborcza.biz/biznes/1,100969,16458614,_Puls_Biznesu___Finansowy_rentgen_szkod_osobowych.html#ixzz3I1w0mtUL