Jak wyliczana jest utrata wartości rynkowej pojazdu?
30 listopada 2018

Dopłaty do odszkodowań – na czym polegają?

Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do wielu wypadków oraz kolizji drogowych. W każdym z tego typu zdarzeń występują dwie kategorie osób – poszkodowani i sprawcy. Oczywiście poszkodowanym należą się odszkodowania od sprawców. Ci z kolei posiadają ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, co sprawia, że świadczenia wypłacają firmy. Niekiedy jednak sumy te nie są satysfakcjonujące dla poszkodowanych. Rozwiązaniem są wówczas dopłaty do odszkodowań.

Zaniżanie wysokości odszkodowań przez ubezpieczycieli

Zaniżanie wysokości odszkodowań jest praktyką niezwykle często stosowaną przez firmy ubezpieczeniowe. Zjawisko to odnosi się do wszystkich rodzajów ubezpieczeń komunikacyjnych. Stanowisko firmy ubezpieczeniowej w przedmiocie zaniżenia należnego świadczenia może być dla poszkodowanego wręcz szokujące. To skutkuje nierzadko również poczuciem bezradności, bowiem człowiek, który niedawno poniósł szkodę staje w obliczu decyzji ubezpieczyciela, na którą nie ma większego wpływu. Oczywiście, zdecydowana większość poszkodowanych wnosi odwołania od decyzji, jednakże nierzadko nie przynoszą one spodziewanego rezultatu. Wówczas wyjściem z sytuacji staje się pogodzenie z rozstrzygnięciem firmy ubezpieczeniowej oraz podjęcie starań o uzyskanie dopłaty do uzyskanego odszkodowania.

Rozwiązanie problemu – dopłata do odszkodowania

Dopłaty do odszkodowań to niezwykle skuteczne narzędzie, które umożliwia poszkodowanym uzyskanie należnych pieniędzy. Tak naprawdę jest to sprzedaż swojej wierzytelności innemu podmiotowi, który profesjonalnie zajmie się jej dochodzeniem. Konstrukcja ta jest niezwykle prosta – poszkodowany otrzymuje pieniądze od firmy odszkodowawczej, a ta dochodzi roszczeń od ubezpieczyciela, który odpowiada za szkodę poniesioną przez poszkodowanego. W ten sposób wszystkie obowiązki związane z ubieganiem się o dodatkowe pieniądze spadają z barków poszkodowanego. Po prostu uzyskuje on swoje pieniądze, bez konieczności wszczynania procesu sądowego oraz ponoszenia opłat z nim związanych. Co jest niezwykle ważne, wszystko to odbywa się w ciągu kilku dni, a nie trwa miesiącami czy nawet latami. Z całą pewnością jest to więc bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które są zabiegane w swoim codziennym życiu, przez co nie mają zwyczajnie czasu i ochoty na spieranie się z firmą ubezpieczeniową. Poza tym większość osób nie zna się na procedurach, stąd też możliwość szybkiego uzyskania pieniędzy jest dla nich jeszcze bardziej interesująca.

Stłuczki, kolizje i wypadki są tak powszechnymi zjawiskami, że większość z nas nie zwraca na nie uwagi. Niemniej jednak warto jest mieć świadomość, że nawet wykupione uprzednio ubezpieczenie komunikacyjne może nie zapewnić kompensacji szkody w oczekiwanym wymiarze. Wówczas nie trzeba się poddawać. Można bowiem skorzystać z możliwości uzyskania dopłaty do odszkodowania, czyli – mówiąc najprościej – sprzedać swoją wierzytelność firmie odszkodowawczej.